Drobečková navigace

Úvod > 7 kroků

7 KROKŮ K NOVÉMU OBLEKU

Oblek by měl pracovat za vás. Měl by být vaším největším pomocníkem, tím, co vás spojuje s Vaším okolím. Pokud takový oblek ještě nevlastníte, je nejvyšší čas se po něm poohlédnout. Jak se taková věc pořizuje?

KROK 1 Otevřete stavidla

Bude vás to něco stát. Nebude to tolik, za kolik byste koupil věž od Bang & Olufsen, ale bude to dost na to, abyste tomu mohl říkat investice. Ale uklidněte se, vždyť v něm budete trávit většinu dne, budete v něm potkávat všechny známé a pravděpodobně v něm vyrazíte někam rovnou z práce. Co jiného máte v plánu? Říkat všem o tom, jak máte doma skvělý oblek? Jděte si pro něj. Usmějte se a noste ho!

Navržený střih nového obleku ve výloze

KROK 2 Choďte na nákup sami

Nechoďte nakupovat se svou matkou. Nechoďte ani s přáteli. Nechoďte s přítelkyní ani s manželkou. Tato událost striktně vyžaduje, abyste šel sám. Zalžete, pokud musíte. Pokud půjdete nakupovat s někým ze shora jmenovaných, koupíte sice tutéž věc, ale nic se nenaučíte.

KROK 3 Odhadněte pana mistra

Platí pro většinu z nás, že když se vidíme v zrcadle, přestaneme si věřit. Pořízení obleku důvěru vyžaduje. 
A když ji nenajdete u sebe, je třeba věřit panu mistrovi. Tedy alespoň pokud se v oblecích vyzná. Nejprve mu řekněte, o co přesně vám jde, kde pracujete a hlavně kolik peněz hodláte utratit. Pokud pan mistr alespoň trochu přemýšlí, vycítí, že má před sebou potenciálního zákazníka, takže se nebude snažit z vás udělat hlupáka. Jak to poznáte? Nastražte uši. Všechno přemlouvání zní stejně.

Šití nového obleku krejčím

KROK 4 Poznejte své místo

Podívejte se, co nosí vaši spolupracovníci. Nemusíte se opičit, nesnažte se je ani trumfnout. Někdy cool může vypadat přesládle, výstřednosti v práci odzvonilo. Zkuste se řídit skalním pravidlem: oblékejte se tak, jako byste měl pozici, která je přímo nad vámi. Bez ohledu na to, kolik chcete utratit peněz, vyzkoušejte si také nějaký drahý oblek, který vám padne.

KROK 5 Oblek na ramínku

Dobře si oblek prohlédněte. Pokud chcete mít kostky, vzory nebo jemné proužky, pasují k sobě na švech (zvláště pak na švu, který je zezadu na saku), v pase, na klopách a u zipu v rozkroku? Na spodní straně límce by měla být plstěná podpora, která dává límci tvar a pomáhá jej udržovat. Ta by také měla zabránit, aby se límec při oblékání samovolně otočil nahoru. Hodí se podšívka svou barvou a kvalitou k látce, ze které je oblek ušitý? 
Jsou všechny otvory, kapsové i knoflíkové, v pořádku?

Krejčí drží v ruce rozešitý oblek

KROK 6 Oblek na vás

Když kupujete auto, jedete na zkušební jízdu? Stejným způsobem si vyzkoušejte i oblek. Obě části. 
A nenadávejte! Dívejte se na sebe v obleku, nejen na oblek a na sebe. To znamená, dívejte se sám sobě do očí, když přistupujete k zrcadlu. Zadní část saka by se měla krýt s límcem od košile, který by měl na krku pevně sedět. Rukáv by měl končit na místě, kde končí palec a začíná dlaň. Kalhoty by měly sedět v bocích, neměly by viset na půlce vašeho pozadí. Pokud máte široké boky, nenoste sako se dvěma rozparky. Jste malý? Tak pro vás žádná dlouhá saka. Jste štíhlý a vysoký? Vy šťastlivče!

Vyzkoušejte si sako v obyčejné bílé košili a obyčejné kravatě, v pleteném triku, v tričku a v roláku. Není důvod, proč by se sako nemělo hodit ke všem těmto věcem, jinak nemá cenu ho pořizovat. Nezáleží na stylu, tvaru, barvě a ceně saka, ale existuje jedno důležité pravidlo: pokud sako nesedí v ramenou, sundejte je.

KROK 7 Kvalita ke kvalitě

Nejjednodušší způsob, jak dosáhnout opravdové elegance, je vrstvit kvalitu na kvalitu (obleky, košile, kravaty, ponožky), oblékat si věci v barvě a držet se tradičních materiálů (čistá vlna nebo gabardén na obleky, bavlna na košile, hedvábí na kravaty; vlna nebo bavlna na ponožky) a tvarů, které jsou střiženy přesně na tělo.

Vystavený rozešitý nový oblek v krejčovství